0 212 213 25 25 Dereboyu Cad. Orta Bayır Mah. Vural Apt. No: 128/5-6 Gültepe/Kağıthane/İSTANBUL

Prostat İltihabı

Prostat İltihabı

Erkeklerin yaklaşık yarısı yaşamlarının bir döneminde idrar yaparken yanma, rektum ve pelvisde ağrıya neden olan prostatın bu iltihaplı, infeksiyonlu sorununu yaşıyor.

Prostat iltihabı tıp dilinde Prostatit kelime olarak prostatın bu iltihabi enfeksiyöz durumunu anlatan bir sağlık sorunudur.

Prostat iltihabı ergenlikten sonra her yaşta meydana gelebilir.

1. Prostatın bakteriyel olmayan kronik iltihabı

Erkeklerde çok sık görülen “kronik non-bakteriyel prostatit”, prostatın belirli bir bakteriye bağlı olmaksızın iltihaplanmasıdır. Prostat vakalarının % 90’nında görülebilir. Halsiz bırakan yorucu belirtiler ve ağrılar üç ay veya daha uzun devam eder. İdrar, meni, prostat salgısından alınan kültürlerde bakteriyel enfeksiyonun kesin kanıtı bulunamaz. Bu nedenle bu prostatit tipinin tanı ve tedavisi son derece zordur. Prostat iltihabında amaç, hastalığı tamamen ortadan kaldırmaktan ziyade belirtilerin rahatlatılmasıdır.

Belirtileri arasında sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı, ani veya zorlu idrar yapma, gece sık idrara çıkma, yanma, sırtın alt kısmı veya cinsel bölgede ağrı, azalmış idrar akımı, ağrılı boşalma, semende kan görülmesi, hafif ateş, tekrarlayan mesane enfeksiyonları olabilir.

2.    Prostatın akul bakteriyel iltihabı

Prostatın akut iltihabı seyrek görülmekle birlikte son derece ciddi bir durumdur. Birdenbire ortaya çıkan bu enfeksiyona pek çok farklı türde bakteri neden olabilir. Ancak çoğu zaman kalın barsaklarve üriner sistemde bulunan bakteriler prostattaki bu akut iltihaptan sorumludur. Ateş, üşüme, grip benzeri durum, sık ve acil idrar yapma ihtiyacı, idrar yaparken ağrı ve yanma, idrar yapma güçlüğü, azalmış idrar akımı, kanlı idrar, idrar yapma esnasında mesaneyi tam boşaltamama hissi, ağrılı boşalma en sık görülen yakınmalardır. Akut bakteriyel prostatit idrar yapamama ve kan dolaşımına enfeksiyon yayılması gibi ciddi problemlere neden olabilir. Bu nedenle kişilerin vakit kaybetmeden en kısa zamanda doktora başvurmaları ve semptomlar ciddiyse birkaç gün hastanede kalmaları önerilir.

3.    Prostatın kronik bakteriyel iltibabı

3 ay veya daha uzun süren bu prostat enfeksiyonu da bakteriler nedeniyle olur.

Akut prostatitin aksine semptomlar daha yavaş gelişir ve belirtileri kronik non-bakteriyel prostatit ile hemen hemen aynıdır. Birçok hastada kronik bakteriyel prostatit belirti vermez. En belirgin semptom akut idrar yolu enfeksiyonlarının kronikleşmesidir.